Boşanma Avukatı

Aile Hukuku Nedir? Hangi Konuları Düzenler?

Aile Hukuku, Medeni hukuk alanında yer alan; aile ve aile bağları ile ilgilenen bir daldır. Aile hukukunun düzenlediği konuların başlıcaları evlilik, ayrılık, boşanma, nafaka, velayet ve mal paylaşımıdır.

Boşanma Davası Nedir?

Boşanma davası; eşlerden biri veya her ikisinin evlilik birliğinin sonlandırılması saikiyle açtığı davadır. Boşanma davası iki şekilde açılabilir. Bunlardan biri; İki tarafın boşanma ve/veya boşanmanın mali sonuçları hususunda anlaşamamaları sonucu taraflardan birinin açtığı dava, çekişmeli boşanma davasıdır. Diğeri ise; her iki tarafın bütün hususlarda anlaşıp boşanmak istemesi, anlaşmalı boşanmadır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası eşlerin son 6 aydır oturdukları yer veya eşlerden birinin ikametgâh adresindeki Aile Mahkemesi‘nde açılır. Boşanma davasını kendiniz açacaksanız yetkili ve görevli mahkemeyi doğru tayin etmeniz davanızın süreci bakımından önem arz edecektir.

Boşanma Davası Ne Kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma söz konusu olduğunda, protokolü her iki tarafın imzalaması neticesinde mahkemenin vereceği güne göre tek celsede boşanma gerçekleşmiş olacaktır. Çekişmeli boşanma davasında; tarafların talep ve iddiaları ile mahkemenin iş yükü dava süresini doğrudan etkiyecektir.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar

Açacağınız boşanma davasını bir boşanma avukatı yardımıyla açıyorsanız vekâletname vermeniz yeterli olacaktır. Daha sonrası boşanma avukatı tarafından gerçekleştirilecektir.

Davanızı kendiniz açacaksanız; öncelikle boşanma isteminizi kanuni bir sebebe dayandırarak dilekçe hazırlamanız gerekir. Dava dilekçenize nüfus kâğıdı fotokopinizi ekleyerek, tayin ettiğiniz adliyeye gider avansı ve harç masraflarınızı ödeyip davanızı açabilirsiniz. Boşanma davalarında dava dilekçesi, cevap dilekçesi ve delil listesi davanın seyri açısından önem arz ettiğinden hak kaybı yaşamamak adına boşanma avukatı ile temsil edilmenizde yarar vardır.
Boşanan insan sayısı gittikçe artan Türkiye’de; 2015 istatistiklerine göre 3.533 kişi ve %0,17 oranla ülke çapında 31.sıraya gelen Konya’da yaşıyor ve Konya boşanma avukatı arıyorsanız randevu alınız.

S&S Hukuk Bürosu olarak Konya boşanma avukatları kadromuzla Aile Hukuku alanında hizmet verdiğimiz konular şöyle:

Bu iletişim formu ile yapacağınız yazışma, en yüksek şifreleme (TLS) standartları kullanılarak iletilmekte olup, Avukatlık Kanunu gereğince “meslek sırrı” olarak korunur.

Adınız Soyadınız

E-posta Adresiniz

Telefon Numaranız

Sorunuz